За здравето ви Пакет изследвания за нарушена липидна обмяна, предоставено от СМДЛ Кандиларов
Пакет изследвания за нарушена липидна обмяна, от СМДЛ Кандиларов
Изключително важно е да следим нивата си на холестерол - но това не е единственият важен аспект от липидната обмяна! Възползвайте се от предложението на СМДЛ Кандиларов за пълен пакет от изследвания и се информирайте за цялостното си здравословно състояние като вземете ваучер за:
Ваучерът включва още:
Хомоцистеин - Хомоцистеинът e много ранен маркер за откриване на недостиг на вититамин В12 и фолиева киселина. Изключително важен при пациентите склонните към развитието на подобен дефицит. Хомоцистеин е надежден маркер за проследяване на ефекта от лечението на този дефицит. Високият хомоцистеин в кръвта е смятан за независим рисков фактор за развитието на усложнения при пациенти със сърдечно-съдови заболявания. Плазмените му нива са свързани и с редица други състояния, като някои вродени генетични дефекти, усложнения по време на бременността, психиатрични заболявания.
Липиден профил - Холестерол, триглицериди, HDL, LDL. Много важни маркери, които трябва да се следят поне веднъж годишно. Около 2 - 2.5 милиона българи имат сърдечно-съдови заболявания. ССЗ са с най-високата смъртност в Европа, включително и в България - 62% до 65%. Близо 50 хиляди души годишно страдат от сърдечен инфаркт, от тях около 18 хиляди почиват вследствие на това. HsCRP Изследването на hsCRP определя точно ниски нива на CRP и се използва като маркер на риска за развитие на сърдечно-съдови заболявания и техните усложнения (инсулт, инфаркт и др.). По-високите нива на hsCRP са свързани с по-висок риск от сърдечни заболявания.
Глюкоза - Нивата на холестерола в кръвта трябва да се изследват поне веднъж на 2 години при хора до 40-годишна възраст, при които първото изследване е дало нормални резултати. След тази възраст и при установени повишени нива на холестерола изследването трябва да се прави по-често. Важно е обаче да се изследва не само общият холестерол, а т.нар. мастен профил, който включва също LDL ("лош холестерол"), WLDL (също "лош"), HDL ("добър холестерол"), триглицериди. При повишени стойности на лошия холестерол и триглицеридите първоначално може да се приложат диетично хранене и повишена двигателна активност. Но когато те не са ефективни, идва ред на статините - препарати, които понижават холестерола.